Sportfish Masters Kval Karlskrona 5 & 6 Maj 2018

Vårfiskets stora händelse var dags att avverka, Sportfish Masters kval i Karlskrona skärgård.

Vi kände oss väldigt osäkra på hur utsikterna var för oss då vi inte fiskar alls under april månad och hade det inte varit för tävlingen så hade vi troligtvis väntat längre på att alla gäddor var färdiglekta. Ett stort tack till tävlingsledningen som hade fredat ett flertal lekvikar som förhoppningsvis har blivit mindre angripna under april.

Vi hade anmält oss på de två kvaltävlingar som var tillgängliga. Risken fanns att totalt underprestera och inte komma vidare i kvalet.

Lördagen bjöd upp till fint sommarväder,  strålande solsken och lite vind och ett 60-tal team samlades på Scandic i Karlskrona för att lyssna på tävlingsgeneralen Niclas Åhman som tydligt förklarade hur den nya tekniken angående inrapporteringen av gäddor skulle gå till. Allt var snabbt avklarat men jag saknade att höra den svenska nationalsången innan start.

Killarna fixade lite med sina telefoner enligt instruktionerna och jag var bortkopplad från foto och inrapportering på grund av dåligt närseende då jag alltid fiskar med linser. Jag sköter om håvning och håller fisken på mätbrädan.

Starten går och alla båtar ger sig iväg i lugna 5 knop för att sedan öka farten betydligt när de lämnar Saltö fiskhamn bakom sig.

Vi har ett par ställen som vi tror kan leverera åtminstone fem gäddor så att vi fyller protokollet men det är riktigt svårt och det tar lång tid och massor av kast innan vi har fått upp 5 gäddor över 60 cm. Helt otroligt men det är många andra lag som också har det kämpigt.

Vinden tilltar och det smaskar på ganska bra och alla smågäddor byts ut mot gäddor mellan 70-80 cm och vi skrapar ihop 371 cm och hamnar på en 19e plats och kan fiska vidare under söndagen med ett lugn då vi är vidare i kvalet.

Resultat Lördag 5/5

Söndag 6/5

Det är ännu varmare och soligare under söndagen men det är skönt att inte behöva tänka på att fiska bra utan bara försöka fånga lite större gäddor. Vi utmanar oss själva och lägger i stort sett all tid på att fiska av ett stort område som vi tror har bra förutsättningar att kunna leverera det vi är ute efter.

Vi hittar ganska snart huggvillig fisk men de är tyvärr lite för korta och de lite bättre gäddorna vill inte kliva på utan bara följer. Grymt frustrerande. När halva dan kommer så får vi i alla fall ett par gäddor som är lite bättre men vi lyckas inte fullt ut för att hamna på prispallen. Det gör däremot våra vänner från Tingsryd som är glada och pigga och alltid kämpar på i ur och skur. Team Esoxarna. Grattis Grattis.

På tredje plats kommer ett team som har massor av erfarenhet av Karlskrona skärgård och har lagt tusentals timmar underårens lopp. Team Jolly Roger med Kalle Myrstrand som kapten och hans vapendragare de senaste åren Peppe. Bra jobbat boys.

Trevligaste priset var att Olle Martinsson betydligt yngre än alla andra gäddfiskare under tävlingen bänder upp en fin 103:a. Vi lyfter på hatten och gratulerar honom.

Resultatlista Söndag 6/5

Vi tackar Niclas och tävlingsledningen för en bra utförd tävling där tekniken fungerar perfekt.

// Willy, Håkan & Viktor

 

1 tanke på “Sportfish Masters Kval Karlskrona 5 & 6 Maj 2018

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s