Ett år går fort och hösten är här med massor av fisketävlingar. Först ut att avklara i raden av kommande gäddtävlingar är Blekinge gäddfestival. En tävling som jag aldrig har lyckats bra i, min största gädda under alla år mäter bara 83 cm. Killarna i laget brukar fiska bra och bända upp nån gädda runt metern och givetvis var våran målsättning att fånga en riktig gris. Nytt för i år var att det fanns en team sidotävling att fånga 5 gäddor och den hade vi också anmält oss för.
Vi startade från Dragsö camping som vanligt och allt gick smidigt, dock betydligt mindre folk än det brukar vara men de flesta duktiga gäddfiskare fanns på plats.
Vädret var tråkigt ur en gäddfiskares perspektiv, ingen vind och tjock dimma men vi gick all in för att fånga den stora gäddan och bara nötte och nötte, kastade och vevade timme ut och timme in utan att fånga någon mätbar gädda. Tur att jag var med och serverade nygrillade burgare för att muntra upp oss med.
Detta hjälpte tyvärr inte och lördagens fiske slutade i katastrof utan någon fisk i protokollet.
Söndag och ännu en gameplan var lagd, bara att bända på och hoppas på att grisen ska hugga och efter någon timme kliver det på en fin 91:a på kort lina. Så befriande och denna fisk ger oss en kvittens på att det bör finnas någon bättre bara vi investerar med tid och har beterna i vattnet.
Bom och smack vi nyper några 80 gäddor och plötsligt är vi med i matchen och vi fiskar med gott självförtroende och detta sprider sig ner genom spötoppen och Willy har en bra gädda på som jag håvar, hon sitter riktigt löst och betet lossnar direkt när hon landar i nätet. Hon är en grann tös på 96 cm.
Nu har vi fyllt protokollet och fiskat ihop 432 cm och vi ligger på 3:e plats i teamtävlingen och Willy har en 4:e placering med sin 96:a eftersom fisket har varit väldigt trögt.
Detta resultat håller sig till prisutdelningen och vi är jättenöjda och stolta över våran upphämtning och prestation under söndagen. Pannbensfiske på högsta nivå.
Grattis till Nickolas Persson som vann den individuella tävlingen
Team Karlskronafiske på 3:e plats av 66 anmälda lag, tyvärr fick inte Nille chansen att bända då banditer stulit hans 130 hk Yamaha motor .
Willy kommer på 4:e plats och får fina priser, spö och rulle från Daiwa
// Då laddar Willy och jag om batterierna och åker den 2/10 till Polen för att deltaga INTERNATIONAL MANYFIK FISHING CHAMPION spinning competition det kommer att bli spännande och kul.
5 gäddor, 5 Abborrar och 1 gös är det som ska förhoppningsvis komma upp och mätas. Supersvårt men kul
// Håkan Willy & Viktor