Det är kanske inte alla som ställer väckarklockan på 07:00 för att stiga upp och ordna med fika till fiskepasset på julafton. Det blåste rakt sydliga vindar på ca 10 m/s när vi körde mot gästhamnen vi åkte under broarna för att komma in i Borgmästarfjärden där det blåste mindre. Vi fiskade i detta område de timmar vi hann med innan det var dags att åka till svärföräldrarna och äta julmat och vänta på tomten.
Gäddorna stod fläckvis i vinden och högg glupsk, sniporna höll sig på meterdjupt vatten.
Jag körde på med min lilla Westinare som inte svek mig idag. De gäddor som stod i vinden dissade Willys Bigbandit så han använde sig av en busterjerk med bra resultat.
Det var fler än vi som var ute på fjärden idag. Helt otippat dyker det upp en vattenskoter som är ute och kör i vågorna. Han kommer fram och frågar om vi har motorproblem när vi ligger och driver. Det tycker jag var snällt gjort. Man är ganska liten och ensam i båten under denna sena period av säsongen.
God jul o gott nytt år alla bloggläsare, Fam Björk o Viktor ses nästa år! Hälsningar från Hong Kong! Skitfiske!
Starkt jobbat gubbar! 😉
God Jul o Gott Nytt År önskar Team Jolly Roger från Uddevalla!
Mvh Kalle Myrstrand
Det är ju underbart och se er ute på julafton:-)
GOD JUL önskar team hallarum//Ola